free web stats

(APP Help) Tabele - cenovnici

TABELE

Pregled artikala se osim na standardne nacine moze obaviti i koriscenjem posebno kreiranih tabela. Te tabele omogucavaju pregled artikala u izabranom magacinu kroz tabelu koju korisnik sam kreira. Moze se kreirati proizvoljan broj takvih tabela, pri cemu se za svaku posebno zadaju naziv, redosled sortiranja kolona i kolone tabele. Za rad sa tabelama koriste se sledece komande:

F2 - Kreiranje nove tabele. U polju NAZIV unosi se naziv tabele. SORTIRANJE oznacava da li ce tabela biti sortirana po sifri ili nazivu. NULA KOLICINE se ukljucuje ukoliko se zeli prikaz svih artikala, bez obzira na trenutno stanje. Ukoliko je polje SVI DOBAVLJACI ukljuceno, prikazuju se svi artikli, bez obzira na dobavljaca. Ukoliko se ovo iskljuci, trazi se unos dobavljaca na koji se tabela odnosi. Tabela moze imati tip “Artikli”, cime se inicijalno dobija citav spisak artikala, i “Vrste” cime se dobija da korisnik prvo mora da izabere vrstu artikla, pa se tek onda dobija suzena tabela artikala. Ukoliko se ukljuci “samo za citanje” oznaka, svi parametri koji se naknadno izmene u tabeli (izgled kolona, selekcija magacina, filter po vrstama artikala, …) se ne memorise (pogodno za pregled tabela od strane vise osoba). Opcije STAMPA DATUMA, ZALIHA i ARTIKALA oznacava elemente koji ce se prikazivati u zaglavlju tabele prilikom stampe.

F3 - Brisanje tabele.

F4 - Izmena osnovnih podataka za tabelu.

Ctrl-F1 - ID broj tabele

Alt-R - Izmena oznake za “read-only” tabele.

Enter - Izbor zeljene tabele.

Kada se izabere jedna od tabela, dobija se tabela artikala. Ova radna tabela se obicno koristi za pregled kolicina i cena u listi artikala. Pogodna je za interaktivni pregled artikala prilikom obavestavanja kupca o cenama i sl. Svi parametri koji se izaberu u radu (magacin, izbor vrsta artikala, …) se memorisu i automatski restauriraju prilikom sledeceg aktiviranja. Osim uobicajenih komandi za brzi pregled artikala, mogu se koristiti i sledece komande:

Enter - Pregled kolicina artikla po svim magacinima. Isti efekat se dobija sa Alt-F10.

Enter - Atributi artikla (ukoliko je ukljucena odgovarajuca opcija).

Tab - Oznacavanje/skidanje oznake sa artikla. Oznake se cuvaju posebno za svaku tabelu i ostaju i posle izlaska iz tabele.

F2 - Kreiranje nove kolone. Pomocu ponudjenih promenljivih kreira se formula koja se koristi za racunanje kolone. Ova kolona se dodaje kao poslednja kolona u prikazu.

Shift-F2 - Upis novog artikla u evidenciju.

F3 - Brisanje kolone.

Shift-F3 - Brisanje svih markera.

F4 - Izmena postojece kolone.

Shift-F4 - Kreiranje nove kolone koja predstavlja jedan od cenovnika.

F5 - Stampanje spiska artikala. Stampa se tabela prikazana na ekranu. Pri tome se moze birati da li ce se stampati svi artikli, oznaceni ili neoznaceni.

Shift-F5 - Pregled ulaza i izlaza po tekucem artiklu.

Alt-F5 - Stampanje tabele po vrstama.

Ctrl-F5 - Stampanje kartice artikla.

F6 - Pomeranje izabrane kolone u desno.

Shift-F6 - Pomeranje izabrane kolone u levo.

F7 - Selekcija artikala po vrsti.

Shift-F7 - Trazenje artikla po delimicnim podacima.

Alt-F7 - Funkcijski tasteri za trazenje.

Ctrl-F7 - Izdvajanje artikala po logickom uslovu. Treba zadati neki logicki uslov, pri cemu ce svi artikli koji zadovoljavaju postavljeni uslov biti oznaceni.

F8 - Pregled detalja vezanih za artikal.

F9 - Pregled ulaza izabranog artikla.

Ctrl-F10 - Pregled tabele partnera. Iz ove tabele mogu se dobiti podaci o partneru (Tab) koji se mogu izmeniti (F4), iznos njegovog duga ili kartica (F9), a moze se i upisati gotovinska uplata kupca (F8). Ukoliko se evidentira uplata za dobavljaca, podrazumeva se da se placa dobavljacu. Ukoliko partner ne pripada ni kupcima ni dobavljacima, trazi se posebno dugovna i potrazna strana stavke. Komanda F7 sluzi za trazenje partnera po delimicnim podacima.

F10 - Izbor magacina.

Alt-P - Pregled i izmena napomene vezane za svaki artikal.

Ctrl-P - Stampanje napomene vezane za svaki artikal.

· Last modified: 2012/01/26 01:27 (external edit)