free web stats

(APP Help) Proizvodnji nalozi

PROIZVODNI NALOZI

Evidencija proizvodnih naloga se moze izvoditi na vise nacina, u zavisnosti od konkretne organizacije proizvodnje. Na primer, radni nalog se moze koristiti kao dokument o otpocinjaju proizvodnje, a kasnije se po potrebi generisu trebovanja materijala i otpremnice gotovih proizvoda. Moguce je da radni nalog automatski generise trebovanje i otpremnicu gotovih proizvoda. U svakom slucaju, neophodno je da se koristi opsti model proizvodnje u kome postoje tri definisana mesta - magacina:

1) MAGACIN SIROVINA 2) PROIZVODNJA U TOKU 3) GOTOVI PROIZVODI

Za svako od ova tri mesta potrebno je kreirati poseban magacin odgovarajuceg tipa (SIROVINE, INTERNI, PROIZVODI). Ukoliko je proizvodnja svedena na doradu, magacin sirovina moze biti isti kao i magacin gotovih proizvoda, ali interni magacin proizvodnje u toku mora biti razlicit od oba nabrojana. Ova sema moze biti razlicita ukoliko postoje poluproizvodi, vise magacina i slicno.

Posle kreiranja potrebnih magacina, koriscenjem ove opcije generise se radni nalog. Osim standardnih komandi, nalog se moze birati i brzim trazenjem, navodjenjem broja naloga. Mogu se koristiti sledece opcije:

F2 - Kreiranje novog radnog naloga.

F3 - Brisanje radnog naloga.

F4 - Izmena radnog naloga

Shift-F4 - Unos troskova i raspodela po radnim nalozima. Ova opcija sluzi da se nastali troskovi rasporede po radnim nalozima. Prvo se zadaje vremenski period, zatim tip, opis i vrednost troska, a zatim se biraju nalozi koji se uzimaju za raspodelu (Svi, Trenutno otvoreni ili Otvoreni u zadatom vremenskom periodu) i metod raspodele (Ravnopravno, po vrednosti sirovina, po radnim satima ili po utrosenim sirovinama). Raspodela se moze izvrsiti u okviru jednog registartora ili u ukviru svih postojecih radnih naloga. Kao rezultat se dobija izvestaj o raspodeli, a svi radni nalozi dobijaju po jednu stavku u troskovima.

Ctrl-F4 - Pomeranje radnog naloga iz jednog registratora u drugi. U novom registratoru nalog dobija prvi sledeci broj iz novog registratora.

F5 - Stampanje radnog naloga.

Ctrl-F5 - Stampanje nalepnica sa gotovim proizvodima sa izabranog radnog naloga.

Alt-F5 - Kontrolna stampa naloga po sastavnicama. Uzimaju se redom svi proizvodi sa naloga i za svaki se na osnovu sastavnice ponovo racuna utrosen materijal i njegova cena, kao i cena gotovih proizvoda.

F6 - Kreiranje profakture na osnovu radnog naloga. Koriscenjem ove opcije se elementi radnog naloga direktno kopiraju u izabranu profakturu, cime se olaksava unos odgovarajuce profakture.

Shift-F6 - Kreiranje profakture na osnovu radnog naloga, ali se proizvodi kopiraju u artikle profakture.

F7 - Izdvajanje svih radnih naloga koji se kreiraju za odredjenog kupca.

F8 - Obracun radnog naloga. Izvestaj sadrzi podatke o planiranim kolicinama sirovina i gotovih proizvoda, kao i fizicki trebovanim / otpremljenim kolicinama.

Shift-F8 - Pregled svih trebovanja i otpremnica po jednom radnom nalogu.

Ctrl-F8 - Tabelarni pregled svih troskova po radnim nalozima. Troskovi se razvrstavaju po navedenom opisu.

Alt-F8 - Pregled svih naloga u zadatom intervalu, pri cemu se za svaki daje zbirna vrednost sirovina i proizvoda, broj proizvedenih komada, kao i troskovi po definisanim tipovima. Za utrosene sirovine i proizvedene proizvode se uzimaju podaci sa trebovanja i otpremnica gotovih proizvoda (int.dokumenta), a ne sa samog radnog naloga. Moze se izabrati ispis sa ili bez naziva gotovog proizvoda, kao i nalozi koji ulaze u izvestaj: svi, realizovani i nerealizovani.

F9 - Generisanje trebovanja. Ova opcija prvo racuna sve trebovane kolicine po svim trebovanjima u internim nalozima. Zatim od raspolozivih kolicina u magacinu sirovina uzima preostalu potrebnu kolicinu i tako generise novo trbovanje koje je automatski vezano za izabrani radni nalog. Ukoliko je vec trebovana kompletna kolicina, program javlja poruku da je UPOTREBLJENA KOMPLETNA KOLICINA. Ako je potrebno jos sirovina, ali ih trenutno nema na zalihama, dobija se poruka NEMA DOVOLJNO SIROVINA. Kada se kompletna kolicina istrebuje, nalog dobija oznaku “” i datum zakljucenja postaje danasnji datum. Ova opcija se koristi samo kada nije ukljucena opcija za automatsko generisanje trebovanja, inace se kompletna kolicina trebuje pri kreiranju radnog naloga.

Shift-F9 - Generisanje otpremnice za proizvedene artikle. Ova opcija slicno funkcionise kao F9, ali se generise otprema gotovih proizvoda. Ukoliko je u sistemskim opcijama ukljucena opcija za upis referentne nabavne cene, ova komanda automatski upisuje prosecnu ref.nabavnu cenu artikla. Pre ove operacije se obavlja proizvodnja, tj. u magacinu proizvodnje u toku se skida stanje sirovina i povecava stanje gotovih proizvoda.

Alt-F9 - Generisanje trebovanja za izabrane magacine sirovina. Prvo se izaberu magacini u kojima se cuvaju sirovine i onda program redom skida potrebne sirovine, sve dok ne popune predvidjene kolicine.

F10 - Radne liste.

L - Datum lansiranja. Ova opcija omogucava da se nalog oznaci kao “lansiran”.

Z - Zakljucenje radnog naloga. Nalog dobija oznaku da je zakljucen. Ukoliko je ukljucena opcija za rekalkulacija cena po radnom nalogu, sabiraju se sva trebovanja sirovina i otpreme proizvoda po radnom nalogu, na osnovu toga se racunaju nove cene kostanja i to se upisuje u radni nalog i otpremu proizvoda.

S - Unos broja radnih sati po nalogu.

T - Izmena oznake za transfer

Alt-G - Regenerisanje cena na radnom nalogu. Kad se aktivira ova komanda, sve cene sirovina se uzimaju ponovo iz tekuceg cenovnika sirovina i nalog se ponovo upisuje.

Alt-T - Izmena napomene na radnom nalogu.

· Last modified: 2012/01/26 01:27 (external edit)