free web stats

(APP Help) Kontni plan

KONTNI PLAN

Pre koriscenja glavne knjige potrebno je definisati kontni plan. Njega sacinjava spisak svih konta (analitickih i sintetickih) potrebnih za knjizenje poslovnih promena. To se obavlja koriscenjem ove opcije. Radna tabela sadrzi spisak svih konta. Izbor odredjenog se obavlja standardnim komandama za pomeranje kursora ili brzim trazenjem: ako se upise broj “120”, kursor se automatski pomera na konto koji pocinje ovim brojem.

Enter - Pregled kartice izabranog konta.

G - Oznacavanje “generisanih” konta. Ukoliko se oformi trocifren (sinteticki) konto i oznaci slovom “G”, na njega nece biti moguce direktno knjizenje, ali ce se sve stavke sa odgovarajucih analitickih konta automatski upisivati i na ovaj konto.

A - Konto koji zahteva analitiku. Pri knjizenju na ovakav konto, automatski ce se ispisivati spisak analitickih kartica, kako bi se izvrsilo analiticko knjizenje. Ukoliko se koristi novi sistem za analitiku, oznaku za analitiku je moguce skinuti samo ako ne postoje knjizenja za taj konto koja koriste analitiku.

I - Oznacavanje konta ispravke vrednosti. Ova konta se kasnije pri izradi bilansa stanja racunaju kao ispravka vrednosti.

Tab - Selektovanje odredjenih konta. Svaki konto se ovako moze selektovati, sto se koristi kasnije u izvestajima.

Space - Pregled konta po prefiksu. Ova opcija omogucava da pogledate karticu izabranog konta po prefiksu. Na primer, ako zadate konto 02, dobicete zbirnu karticu svih konta koja pocinju sa 02: 021, 02100, 029, …

F2 - Upis novog konta u kontni plan. Za svaki konto se upisuje broj koji ga predstavlja (na primer, 1300), zatim tekstualni opis konta, skraceni opis (koristi se u nekim izvestajima) i posebna sifra konta. Sifra predstavlja alternativni naziv za konto koji se kasnije moze koristiti prilikom unosa nekih dokumenata. Na primer, ako se za konto 5520 unese sifra “REP”, onda ce se kasnije unosom skracenice REP podrazumevati da se misli na konto 5520. Analiticka konta treba oznaciti posebnom oznakom. Za konta koja se knjize u deviznim iznosima se ukljucuje odgovarajuca oznaka i bira se jedna od valuta koja ce se knjiziti na taj konto. Svaki konto moze imati i alternativnu oznaku (ALT.OZNAKA) i opis koji se koriste (na primer) za paralelno oznacavanje domaceg kontnog plana inostranim kontima. Za svaki konto se mogu definisati i dimenzije koje su obavezne za unos.

Shift-F2 - Kopiranje opisa konta u skracene nazive. Svaki konto osim tekstualnog dela ima i skraceni opis koji se koristi u izvestajima. Ova opcija omogucava da se sve ili samo neke skracenice formiraju tako sto se puni nazivi skrate na odredjenu duzinu.

F3 - Brisanje konta. Ukoliko nema knjizenih stavki na izabranom kontu, ova opcija brise konto iz spiska.

F4 - Izmena konta. Ovom opcijom se mogu izmeniti svi podaci uneti za konto. Izmena opisa, sifre i skracenog opisa se moze koristiti u svakom trenutku bez ikakvih posledica. Medjutim, izmenu broja konta treba pazljivo raditi i to samo u nekim slucajevima. Naime, ukoliko se izmeni broj konta, izmenice se automatski i sva knjizenja (nalozi) u kojima se pojavljuje taj konto tako sto ce se zameniti novim kontom. Na ovaj nacin se moze izmeniti citavo knjizenje (na primer, prelazak sa starog na novi kontni plan), ali ovu opciju treba koristiti sa krajnjim oprezom. Nije dozvoljeno menjanje prve tri cifre unetog konta. Na primer, ne moze se menjati konto 20100 u 20300.

F5 - Stampanje kartice konta u odredjenom intervalu. Opciono se mogu selektovati sektor ili projekat po kome zelimo presek konta.

Shift-F5 - Stampanje konta po izabranoj dimenziji.

Ctrl-F5 - Tabelarni pregled konta po danima ili mesecima. Svi podaci se mogu filtrirati po dimenziji i registratoru glavne knjige. Posebna opcija (po datumu dokumenta) izvestaj pravi po datumu originalnih dokumenata, a ne po datumu naloga.

F6 - Stampanje citavog kontnog plana.

F7 - Trazenje konta na osnovu dela opisa. Ukoliko znate samo deo teksta u okviru nekog konta. ovom operacijom mozete nadji zeljeni konto.

Shift-F7 - Nastavak trazenja zadatog teksta.

F8 - Analitika u okviru konta. Za izabrani konto, daje se spisak svih otvorenih analitickih kartica, iz koga se moze izabrati jedna. Ako se dalje koriste komande F5 i F6, dobija se kartica izabranog partnera po jednom ili po svim kontima. Shift-F5 je rekapitulacija kartice po sektorima. Komanda F8 daje pregled analitike po izabranom kontu, a sa Shift-F8 se dobija pregled svih kartica sa saldom. Komanda Ctrl-F8 daje uporedni pregled analitike sa operativnom analitikom i daje samo stavke kod kojih se razlikuje saldo. Komanda F10 sluzi za stampanje IOS obrazaca za tekuceg ili sve partnere po kontu. IOS se daje samo za partnere koji su imali promet na kartici u GK. Moguca je i selekcija po vrednosti salda.

Shift-F8 - Pregled analitike po izabranom kontu. Moguca je i selekcija po zadatim sektorima/projektima.

Ctrl-F8 - Pregled konta po analitickim stavkama. Ova opcija ne zavisi od nacina knjizenja naloga (sinteticka obrada) i uvek daje stavke onako kako su dati u izvornom nalogu za knjizenje. Pri stampanju ovakve kartice mogu se izabrati knjizenja samo iz jednog registratora.

Alt-F8 - Kopiranje stavki iz GK u operativnu analitiku.

F9 - Definisanje tabele zamena za promenu kontnog plana. Ova operacija se koristi kod promene citavog kontnog plana. Tada se zadaje tabela preslikavanja, pri cemu se u levoj koloni upisuje stari konto, a u desnoj novi konto i njegov naziv. Posle unosa se komandom F9 vrsi zamena SVIH knjizenja, pravila i sl. Ovu operaciju treba upotrebljavati sa krajnjim oprezom. VAZNA NAPOMENA: pri preknjizavanju morate strogo voditi racuna o sintetickim knjizenjima. Na primer, ako menjate konto 01901 u 01902 ne menjate prve tri cifre, pa sintetika ostaje ista. Dozvoljeno je menjati citav sinteticki konto u neki drugi. Na primer, 019* u 020*. Medjutim, ako menjate konto 01901 u 02001, menjate i sintetiku. U ovom slucaju program NECE automatski azurirati i sintetiku. U slucaju da je neophodno izvrsiti ovakvu izmenu, neophodno je ponovno generisanje sintetike komandom F10. Ovu komandu treba odraditi nakon svih preknjizavanja. Komandama ALt-W i Alt-R se tabela moze snimati i kasnije ucitavati iz clipboarda.

F10 - Pregled zakonskog kontnog plana. Koriscenjem ove opcije mozete pregledati ili kopirati konta iz kontnog plana koji propisuje Zakon.

Alt-A - Pregled kartice po alternativnim kontima. Daje se kartica po alternativnom kontu. Ako vise konta ima istu oznaku alternativnog konta, daju se sve stavke sa svih takvih konta. Ovakva kartica se moze stampati komandama F5 i Shift-F5.

Alt-W - Snimanje kontnog plana u ClipBoard.

Alt-R - Ucitavanje prethodno snimljenog kontnog plana iz ClipBoarda. Pre ucitavanja se automatski brise prethodni kontni plan - ova operacija je izuzetno destruktivna i treba je upotrebljavati sa krajnjim oprezom!

· Last modified: 2012/01/26 01:27 (external edit)